loading...

دنیای تکنولوژی

قبل از بررسی مفهوم و کارکرد قیف فروش AIDA (آیدا) در CRM مقدمه‌ای را بازگو خواهیم کرد.پس با ما همراه باشید. در دنیای پیشرفته امروز که همه المان‌‌های زندگی بشر در ترکیب با تکنولوژی با

قیف فروش AIDA در CRM

رضا مهدوی بازدید : 2 چهارشنبه 08 تير 1401 نظرات (0)

قبل از بررسی مفهوم و کارکرد قیف فروش AIDA (آیدا) در CRM مقدمه‌ای را بازگو خواهیم کرد.پس با ما همراه باشید.

در دنیای پیشرفته امروز که همه المان‌‌های زندگی بشر در ترکیب با تکنولوژی با دگرگونی‌های مثبتی همراه شده است، کسب و کارهای مختلف نیز در تلاش‌اند تا با بهینه‌سازی ساختار فروش خود، به پیشرفت‌های قابل توجهی در مسیر مشتری مداری و کسب درآمدهای بالا برسند.

به عبارت دیگر یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های هر کسب و کار برای دستیابی به اهداف خود باید، تلاش برای افزایش فروش و جذب مشتریان جدید برای مجموعه باشد. از این رو تمام کسب و کارهای مختلف برای رسیدن به این هدف، فارغ از حجم فعالیت، باید ارتباط خود با مشتریان را نیز به بهترین شکل مدیریت کنند. در این راستا با گسترش روزافزون تکنولوژی ابزارهای مختلفی طراحی شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها نرم افزار CRM می‌باشد.

قیف فروش در CRM

نرم افزار CRM به عنوان یک نرم افزار کاربردی به صورت گسترده توسط مشاغل مختلف و حوزه‌های متعدد مورد استفاده قرار می‌گیرد. کسب و کارهای مختلف برای رسیدن به اهداف تجاری خود به بازاریابی نیاز دارند. ضمن این که گذشته از تبلیغات گسترده باید بتوانند یک ارتباط مثبت و پایدار با مشتری برقرار کرده و اعتماد کاربران هدف را نیز جلب کنند. به عبارت دیگر آن‌ها باید برای افزایش رضایت مشتری، اعتمادسازی، ایجاد وفاداری در مشتریان و …. ، علاوه‌بر تبلیغات و بازاریابی، باید به کمک تکنیک‌های حرفه‌ای فروش و سیستم‌های مدیریت مشتریان یا CRM برای رسیدن به یک تعامل و ارتباط حرفه‌ای با مشتریان خود تلاش کنند.

به خاطر داشته باشید که این روزها با توجه به افزایش رقابت در بین کسب و کارهای آنلاین، لازم است برای دیده شدن در بین کاربران و تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان بالفعل از روش‌های مختلف و مدرن بازاریابی استفاده کنید. در این بین روش‌هایی مانند قیف فروش در آگاه‌سازی کاربران بی‌اطلاع و تبدیل آن‌ها به مشتری واقعی کاربرد بسیار موثری دارند. برای استفاده از این روش‌ خلاقانه بازاریابی باید پیش از هر چیزی با نرم افزار CRM و ساختار آن آشنا شوید. در ادامه به معرفی این نرم افزار کاربردی می‌پردازیم تا ضمن آشنایی شما با آن، به شناخت تکنیک‌هایی از قبیل قیف فروش نیز برسیم. پس با ما در ادامه‌ی این مقاله همراه باشید.

نرم افزار CRM چیست ؟

همان‌طور که در مقالات مربوط به آموزش CRM گفتیم برای داشتن یک بیزینس و کسب و کار موفق، باید با مشتریان خود به ارتباط و تعاملی پایدار برسید. برای چنین هدفی قطعا به صرف انرژی و زمان نیاز دارید. طبیعتا جلب رضایت تعداد زیادی از مشتریان هدف، کار چندان ساده‌ای نیست و از طرفی قطعا مدیریت کسب و کار تنها به این شاخه محدود نمی‌شود و اگر تمام انرژی خود را به برقراری ارتباط با مشتری اختصاص دهید، کنترل سایر دپارتمان‌های بیزینس و مدیریت آن با مشکل مواجه خواهد شد. در نتیجه مشتری به رضایت کامل در خرید محصول یا دریافت خدمات نخواهد رسید.

از طرفی اگر بخواهید برای هر بخش از کسب و کار خود نیرو‌های کاری جداگانه نیز استخدام کنید هزینه‌های جاری شما افزایش می‌یابد. (این موضوع برای کسب و کارهای نوپا که غالبا با محدودیت منابع مالی مواجه هستند اهمیت بیشتری دارد.) برای این که بتوانید کسب و کار خود را توسعه داده و در حوزه فعالیت خود به ثبات و پایداری برسید، باید یک سیستم مدیریت یکپارچه جهت ارتباط با مشتری و کنترل تمام بخش‌های کسب و کار خود داشته باشید. اینجاست که نرم افزار CRM به عنوان یک نرم افزار مدیریت مشتریان به کمک شما آمده و می‌تواند به میزان بسیار زیادی شما را برای دستیابی به یک تعامل پایدار با مشتریان یاری کند. در ادامه در مورد این سیستم‌های بی‌نظیر بیشتر توضیح خواهیم داد.

CRM چیست؟

نرم افزار CRM در واقع یک رویکرد موثر است که صاحبان مشاغل می‌توانند با استفاده از آن ارتباط بهتری با مشتری برقرار کرده و به کسب درآمد بالا برسند. در حقیقت این نرم افزار یک پلتفرم جامع است که با تعریف در کنار تکنولوژی و سیستم‌های تلفنی ویپ می‌تواند امکانات بسیار هیجان‌انگیزی را برای سیستم فروش شما مهیا کند. تا جایی که می‌توان سی آر ام را یک استراتژی موثر در بازاریابی و تبلیغات و ابزاری جهت یکپارچه‌سازی بخش‌های مختلف یک کسب و کار دانست.

مشاغل مختلف می‌توانند به جای صرف انرژی برای مدیریت سخت‌گیرانه در بخش‌های مختلف کسب و کار خود، تمام دپارتمان‌ها، فعالیت‌ها و خدماتی که برای یک هدف واحد تعیین شده‌اند را با استفاده از یک نرم افزار مدیریت یکپارچه، هماهنگ و همگام سازند.‌ در این صورت سیاست‌های تجاری کارفرمایان نظم گرفته و آن‌ها می‌توانند فرصت بیشتری برای جذب مشتری داشته باشند.

حال شما باید به این نکته مهم نیز توجه کنید که داشتن آگاهی و اطلاعات، لازمه پیشرفت و موفقیت در هر مسیری است. بنابراین جالب و البته ضروری است بدانید که نرم افزار سی آر ام انواع مختلفی دارد و شما باید بر اساس نوع فعالیت خود، سی آر ام مناسبی را برای کسب و کارتان انتخاب کنید. علاوه بر خرید یک نرم افزار سی ار ام مناسب باید در پیاده‌سازی آن نیز توجه بسیاری داشته باشید تا بتوانید به عملکرد صحیحی در استفاده از آن برسید.

حال که با مفهوم و عملکرد نرم فزار CRM آَشنا شدید به اصطلاحی پرکاربرد تحت عنوان قیف فروش می‌رسیم. این اصطلاح یا به عبارتی این تکنیک در فرآیندهای بازاریابی به فراوانی شنیده و ارزیابی می‌شود. قیف فروش در یک تعریف کلی و جامع، روش یا مدلی است که به درک بهتر فرآیند فروش می‌انجامد. در ادامه بیشتر راجع به موضوع قیف فروش در CRM خواهیم پرداخت.

قیف فروش چیست و چه مفهومی در بازاریابی دارد؟

قیف فروش در حقیقت پروسه‌ای طولانی است که از شناسایی مشتری هدف آغاز شده و با تبدیل افراد به مشتری واقعی و وفادار پایان می‌یابد. در واقع شما در طی یک فرآیند هدفمند کاربرانی را که با محصولات و خدماتتان آشنایی ندارد را شناسایی کرده و با آگاه‌سازی آن‌ها، از این افراد مشتری دائمی می‌سازید.‌ اگر در ابتدای مسیر و ورودی قیف به درستی عمل کنید، خروجی قیف شما پربار خواهد بود. شما در این پروسه بازاریابی با سه دسته مشتری سرکار دارید. دسته اول کاربرانی هستند که نسبت به استفاده از خدمات و محصولات شما تمایل نشان می‌دهند، دسته دوم مشتریان بالقوه شما هستند که نقش مهمی در افزایش شانس فروش دارند و دسته آخر نیز مشتریانی هستند که پیش‌تر از محصولات شما خرید کرده و نوعی مشتری دائمی به شمار می‌روند.

قیف فروش چیست؟

اگر دقت کنید در فرآیند فروش، عملیات بازاریابی از یک سرنخ شروع شده و به خریدار واقعی ختم می‌شود. به احتمال قوی وقتی اصطلاح قیف فروش را می‌شنوید، تصویر یک قیف واقعی در ذهنتان نقش می‌بند. این تصور ذهنی چندان بیراه هم نیست. طبیعی است که دهانه قیف یا ورودی آن بسیار بزرگ‌تر از خروجی قیف است. این ویژگی در بازاریابی اینگونه معنا می‌شود که شما در پروسه جذب مشتری ابتدا با آمار بزرگی از کاربران هدف که ورودی قیف به حساب می‌آیند، مواجه هستید اما در نهایت این تلاش شماست که میزان خروجی آن را تعیین می‌کند. هر چند خروجی قیف با سرعت کمتری حاصل می‌شود و میزان آن از ورودی کمتر است اما شما می‌توانید با کمی خلاقیت و پیاده‌سازی تکنیک‌های خاص، قیف فروش را پس از مدتی به استوانه فروش تبدیل کنید و خرید نرم افزار CRM برای سازمان یا کسب و کارتان، یکی از مهم‌ترین و هوشمندانه‌ترین اقداماتی است که می‌تواند میزان بهره‌وری قیف فروش واحد بازاریابی و فروش مجموعه‌ی شما را افزایش داده و با مدیریت مشتریان یا متقاضیان مجموعه به صورت هدفمند، میزان فروش خدمات یا کالا‌هایی که ارائه می‌دهید را به میزان چشمگیری افزایش دهید.

به خاطر داشته باشید برای این که بتوانید یک سرنخ را به مشتری واقعی تبدیل کنید باید چند مرحله را پشت سر بگذارید. اولین قدم آگاهی رسانی به کاربر است. طبیعتا هیچ کس بدون آگاهی راجع به محصول اقدام به خرید نمی‌کند. مشتری باید از حضور شما در عرصه کسب و کارتان و محصولی که ارائه می‌دهید، آگاه باشد. در مرحله بعد باید با استفاده از روش‌های مختلف بازاریابی و معرفی کامل محصولاتتان یک حس علاقه‌مندی در مشتری ایجاد کنید تا به خرید ترغیب شود. پس از این که مشتری تصمیم به خرید بگیرد، محصول شما را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. در این مرحله با نشان دادن مزایای محصول زمینه را برای مقایسه با سایر برندها برای مشتری فراهم کنید. در قدم بعدی باید با استفاده از تکنیک‌های راهبردی مانند تخفیف بر روی قیمت محصول تصمیم مشتری را جهت خرید قطعی کرده و او را در این مسیر مصمم سازید. در نهایت اگر مشتری از خرید خود راضی باشد و محصول شما انتظارات او را برآورده سازد، شما موفق شده و یک مشتری وفادار خواهید داشت.

تبدیل مشتریان با قیف فروش

اگر به این چند مرحله‌ی اصلی فروش که در بالا ذکر کردیم توجه کنید، متوجه می‌شوید که ساماندهی سیستم فروش به کمک نرم افزارهای CRM می‌تواند عملکرد کارشناسان مجموعه‌ی شما را در بخش‌های پیگیری پیشنهادات مالی، مدیریت فروش و تخفیف‌ها، خدمت‌رسانی به مشتریان قبلی، جلب یا جفظ رضایت آن‌ها، دسته‌بندی مشتریان بر اساس میزان اشتیاق آن‌ها برای خرید و …. به میزان قابل توجهی بهبود ببخشد و این بهبود عملکرد کارشناسان حتی در کوتاه مدت نیز می‌تواند رقم نهایی فروش شما را به میزان چشم‌گیری تحت تاثیر قرار دهد. برای درک بهتر موضوع بهتر است با مفهوم قیف فروش AIDA و ارتباط با با CRM آشنا شوید.

مدل قیف فروش آیدا و ارتباط آن با نرم افزار CRM

مدل فروش آیدا مدلی از بازاریابی است که همان قیف فروش که در مورد آن صحبت کردیم را نشان می‌دهد. مدل آیدا اصطلاحی است که در حقیقت از چهار فاکتور آگاهی، علاقه، تمایل و اقدام تشکیل شده است و مفهوم آن دقیقا همان چیزی است که در بالا‌تر بیان کردیم. این مدل سال‌های بسیار زیادی است که در فرآیند بازاریابی و تبلیغات مورد استفاده قرارگرفته و استراتژدی‌های بازاریابی را هدفمند ساخته است. مدل فروش آیدا یک مدل ساده، کاربردی و انعطاف‌پذیر است. به همین دلیل پس از گذشت چندین دهه هنوز هم در عصر تکنولوژی و در بین ابزارها و تکنیک‌های دیجیتال مارکتینگ حرف اول را می‌زند. کسب و کارهای مختلف می‌توانند بر اساس این مدل، کاربران علاقه‌مندی را که در تصمیم خود نسبت به خرید محصول یا خدمات مردد هستند را جذب کرده و به مشتری طرفدار تبدیل سازند. با توجه به این که این روزها کمپین‌های تبلیغاتی بیشتر بر روی کسب و کارهای آنلاین معطوف هستند، مدل آیدا نیز در بازاریابی دیجیتال استفاده می‌شود.

قیف فروش آیدا چیست؟

به خاطر داشته باشید که هر روش بازاریابی یک نتیجه و یک خروجی خاصی دارد. برای این که بتوانید از مدل فروش آیدا بهترین خروجی و نتیجه را داشته باشید، باید از نرم افزار CRM استفاده کنید. در واقع برای این که بتوانید میزان اثر بخشی مدل آیدا در بازاریابی و فروش را اندازه‌گیری کنید، به نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری احتیاج دارید. طبیعتا در اجرای این مدل باید از سرنخ شروع کنید. شما می‌توانید اطلاعات مشتریان خود را در قسمت سرنخ نرم افزار ثبت کنید و سپس با اندازه‌گیری نرخ تبدیل سرنخ به مشتری واقعی در این نرم افزار، میزان اثربخشی در هر مرحله از قیف فروش آیدا را اندازه‌گیری کرده و بر اساس نتایج حاصل شده تکنیک‌های موثر را پیاده‌سازی کنید. به این مسئله توجه کنید که برندسازی یکی از اهداف بزرگ کسب و کارها است که مدیران همواره برای رسیدن به آن تلاش می‌کنند. قطعا اگر شما مشتریان خود را با هدف برندسازی جذب کنید، بسیار ارزشمند‌تر از آن است که مشتری را تنها برای یک خرید ترغیب کنید.

حال شما می‌توانید با استفاده از نرم افزار CRM چیست به راحتی مشتریان خود را مدیریت کرده و با جذب رضایت آن‌ها و اعتماد‌سازی به ساخت برند تجاری برسید. زمانی که برندسازی حاصل شود، دیگر به تبلیغات و بازاریابی احتیاجی نخواهید داشت. در این مرحله ارتباط بین مدل فروش آیدا و نرم افزار CRM مشخص می‌شود. شما در اجرای مدل آیدا از مرحله سرنخ تا خروجی قیف فروش به تحلیل و ارزیابی رفتار کاربران هدف نیاز دارید. نرم افزار مدیریت مشتری سی آر ام می‌تواند اطلاعات کامل و جامعی از مشتریان هدف را در اختیار شما قرار دهد. بنابراین شما می‌توانید با استفاده از این داده‌های آماری رفتار کاربران را آنالیز کرده و برای درخواست و سطح نیازمندی آن‌ها پاسخ قابل قبولی ارائه دهید. در این شرایط می‌توانید به نتیجه مدل فروش آیدا در بازاریابی دیجیتال و رشد و توسعه کارتان به واسطه افزایش فروش امیدوار باشید.

 به خاطر داشته باشید که گذشته از این که نرم افزار CRM در راستای تحقق اهداف ذکر شده بسیار سودمند است، مزایای قابل توجه دیگری نیز دارد. شما می‌توانید با استفاده از این تکنولوژی در زمان خود صرفه‌جویی کرده و تعداد بی‌شماری از مشتریان را به راحتی و به صورت هم زمان مدیریت کنید. همان‌طور که پیش‌تر گفتیم انتخاب و خرید درست این نرم افزار نقش مهمی در میزان موفقیت شما دارد.

برترین شرکت ارائه دهنده راهکارهای ارتباط با مشتری یا نرم افزار CRM

شرکت ویپینگ به عنوان یک شرکت دانش بنیاندر زمینه ارائه راهکارهای مبتنی بر هوش مصنوعی، نرم افزار CRM کاملا هوشمند و حرفه‌ای که به صورت یکپارچه با سیستم‌های تلفنی VOIP و سیستم‌های مالی ارتباط برقرار می‌کند را ارائه کرده‌ است. نرم افزار سی آر ام ویپینگ کاملا خودکار و هوشمند بوده و داده‌های بسیار مفیدی را می‌تواند از طریق سیستم هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در اختیار شما قرار دهد.

شما می‌توانید برای بهبود چند برابری فروش سازمانتان از این CRM بی‌نظیر استفاده کرده و از امکانات بسیار حرفه‌ای این نرم افزار مانند: سیستم پیش‌بینی و مدیریت هوشمند فروش، دسترسی به اطلاعات دقیق مشتری، پیشنهادات فروش و صد‌ها امکانات بهره‌مند شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا دریافت دموی تست این محصول کافیست با کارشناسان این مجموعه تماس گرفته و از مشاوره کاملا تخصصی و رایگان ما بهره‌مند شوید.

Loading...

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  آمار سایت
 • کل مطالب : 32
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 1
 • آی پی دیروز : 0
 • بازدید امروز : 9
 • باردید دیروز : 1
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 11
 • بازدید ماه : 34
 • بازدید سال : 246
 • بازدید کلی : 246