loading...

دنیای تکنولوژی

مرکزتلفن ویپ، جانشین برحق سانترال منسوخ پاناسونیک نبرد میان مرکز تلفن ویپ با سانترال پاناسونیک همچنان بعد از یک دهه ادامه دارد و هنوز شرکت‌هایی هستند که سانترال پاناسونیک آنالوگ را به عنوان سی

تفاوت ویپ و سانترال چیست ؟

رضا مهدوی بازدید : 0 سه شنبه 04 مرداد 1401 نظرات (0)

مرکزتلفن ویپ، جانشین برحق سانترال منسوخ پاناسونیک

نبرد میان مرکز تلفن ویپ با سانترال پاناسونیک همچنان بعد از یک دهه ادامه دارد و هنوز شرکت‌هایی هستند که سانترال پاناسونیک آنالوگ را به عنوان سیستم تلفنی خود انتخاب می‌کنند. شاید در این زمان که عصر ارتباطات و تکنولوژی‌های نوین است، استفاده از سیستم‌های منسوخ و ناکارآمد کمی عجیب به نظر برسد. مثل این است که امروز با وجود شبکه‌های اجتماعی و نرم‌افزارهای ارتباطی که زندگی شخصی و شغلی‌مان با آن‌ها گره خورده است، بخواهیم از یک گوشی نوکیا ۱۱۰۰ استفاده کنیم و چشمانمان را روی سودمندی‌هایی که یک گوشی هوشمند می‌تواند برای زندگی شخصی و کسب‌و‌کارمان داشته باشد ببندیم!

مرکزتلفن ویپ یک سیستم تلفن هوشمند و نوین است که قابلیت‌های بی‌شمار آن باعث شده است که حتی شرکت‌هایی که از سانترال پاناسونیک استفاده ‌می‌کردند، با آگاهی از مزیت‌های این سیستم تلفن به آن مهاجرت و سانترال منسوخ پاناسونیک را مثل سایر تجهیزات قدیمی کنار بگذارند. شاید مهم‌ترین دلیلی که برخی شرکت‌ها تمایل استفاده از سانترال پاناسونیک را دارند، عدم آگاهی از وجود سیستم تلفن ویپ باشد. همچنین شرکت‌هایی هستند که متخصص پیاده‌سازی سانترال پاناسونیک هستند و به دلیل عدم بروزرسانی دانش خود در حوزه سیستم تلفنی، همچنان این سانترال را ارائه و پیشنهاد می‌دهند. در این مقاله سعی داریم تفاوت ویپ و سانترال آنالوگ پاناسونیک را مورد بررسی قراردهیم.

VOIP چیست و چطور به عنوان یک سانترال و مرکزتلفن از آن استفاده می‌شود؟

قبل از اینکه بخواهیم از تفاوت ویپ و سانترال پاناسونیک برایتان بگوییم بهتر است گریزی به سوال پرتکرار “ویپ چیست؟” بزنیم! شاید شمایی که در حال خواندن این مقاله هستید اطلاعات زیادی در مورد مفهوم ویپ نداشته باشید، بنابراین در این بخش توضیحات مختصری در مورد VOIP خواهیم داشت. اصطلاح VOIP مخفف کلمه Voice over IP و به معنای انتقال صدا بر روی بستر شبکه است. بنابراین هر سیستمی که دارای این کانسپت است می‌تواند صدا را بر روی بستر شبکه داخلی یا اینترنت منتقل کند.

سانترال به معنای نقطه مرکزی و به مفهوم مدیریت کننده است. به همین دلیل است که به مرکزتلفن پاناسونیک به صورت عمومی سانترال می‌گویند. سیستم تلفن مبتنی بر VOIP این امکان را دارد که به صورت نرم‌افزاری یا سخت افزاری وظیفه مدیریت تماس‌های ورودی و خروجی یک شرکت را به صورت هوشمندانه بر عهده داشته باشد. از قابلیت‌های مرکزتلفن VOIP می‌توان به تلفن‌گویا، صف انتظار، ضبط مکالمه و گزارش مکالمات، صندوق صوتی، ارتباط با نرم‌افزارهایی مثل CRM و … اشاره کرد.

پنج تفاوت VOIP و سانترال پاناسونیک

از هرچه بگذریم سخن تفاوت ویپ با سانترال پاناسونیک خوشتر است! در ادامه به تفصیل، تفاوت VOIP و سانترال پاناسونیک را برایتان خواهیم گفت تا بتوانید یک انتخاب آگاهانه برای استفاده از این سیستم‌های تلفنی داشته باشید. بی شک با دانستن مزایای مرکزتلفن VOIP دیگر دلیلی برای استفاده از یک سخت‌افزار منسوخ نخواهید داشت. اما به هر حال در مرحله تصمیم‌گیری، دانستن مزایا و معایب هر دو سیستم برایتان ضروری است.

تفاوت VOIP و سانترال چیست ؟

نوع ارتباط و زیرساخت

بستر ارتباطی این دو مرکزتلفن به عنوان تفاوت ویپ با سانترال بسیار حائز اهمیت است. مرکزتلفن VOIP یک سیستم تلفن تحت شبکه است که تمام ارتباطات آن با انواع سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای درون یا خارج از شرکت با استفاده از آدرس IP برقرار می‌شود. بنابراین با وجود چنین بستر ارتباطی هیچگونه محدودیتی در ایجاد ارتباط وجود ندارد.

اما سانترال پاناسونیک ماهیت آنالوگ دارد. مثلا برای برقراری ارتباط با یک تلفن رومیزی یک زوح سیم از سانترال تا تلفن کشیده می‌شود. بنابراین این سیستم تلفن آنالوگ دارای محدودیت‌های ارتباطی است. زیرا تمام ارتباطات این سانترال به صورت فیزیکی و بر روی یک زوج سیم برقرار می‌شود. بگذارید با یک مثال ساده تفاوت این دو نوع ارتباط را برایتان گوییم. فرض کنید یکی از پرسنل شما با داخلی ۱۰۱ قرار از از دپارتمان فروش به دپارتمان بازاریابی که در طبقه بالاست منتقل شود. در این شرایط اگر از سانترال پاناسونیک استفاده کنید، باید سیم تلفن این کارمند را تا طبقه بالا و نزدیک میز ایشان بکشید. اما اگر از مرکزتلفن VOIP استفاده کنید، دیگر نیازی به جابجایی سیم تلفن نیست، تنها کافیست تلفن رومیزی را به محل جدید منتقل و همانجا به شبکه داخلی متصل کنید.

توسعه و انعطاف پذیری

یکی از مهم‌ترین تفاوت ویپ و سانترال پاناسونیک میزان توسعه و انعطاف پذیری این دو مرکزتلفن است. همانطور که گفته شد، سانترال پاناسونیک یه مرکزتلفن آنالوگ است، به همین دلیل توسعه پذیری و انعطاف پایینی دارد و امکان ارتباط با سایر نرم‌افزارهای درون سازمانی مثل اتوماسیون اداری یا نرم‌افزار ارتباط با مشتری را ندارد. همچنین این سانترال آنالوگ امکان شخصی‌سازی بر اساس نیازمندی یک کسب‌و‌کار را نیز ندارد.

در مقابل، مرکزتلفن VOIP مخصوصا از نوع نرم‌افزاری قابلیت توسعه بسیار بالا و بدون محدودیتی را در اختیار یک کسب‌و‌کار قرار می‌دهد. در صورتی که از این سیستم تلفن استفاده کنید امکان ارتباط با تمام نرم‌افزاری‌های درون سازمانی وجود دارد و همچنین در صورت نیاز به هرگونه شخصی‌سازی، با استفاده از برنامه نویسی بر روی این سیستم تلفن تحت شبکه امکان پذیر خواهد بود.

هزینه استقرار و راه‌اندازی سیستم تلفنی

در حالت معمول هزینه استقرار مرکزتلفن ویپ و سانترل پاناسونیک تقریبا یکی است. زمانی تفاوت هزینه‌ها به چشم می‌آید که بخواهید ماژول‌هایی را روی سانترال پاناسونیک نصب کنید. مثلا برای استفاده از تلفن‌گویا نیازمند خرید یک ماژول سخت‌افزاری جداگانه و نصب بر روی سانترال هستید. در صورتی که تلفن‌گویا یا همان منشی دیجیتال به صورت پیش‌فرض و رایگان بر روی سیستم تلفن ویپ وجود دارد.

هزینه استقرار و پیاده‌سازی این دو سیستم تلفنی به عنوان یکی دیگر از تفاوت ویپ و سانترال برای مدیران کسب‌و‌کارها یا سازمان‌های دولتی در ارزیابی استفاده از این دو سیستم بسیار مهم است. به عنوان یک مثال دیگر، فرض کنید یک سیپ ترانک که نوعی خط تلفن است از شرکت شاتل تهیه کرده‌اید. با توجه به اینکه مرکزتلفن VOIP ماهیت شبکه‌ای دارد و از پروتکل هماهنگ با سیپ ترانک استفاده می‌کند، نیازمند خرید ماژول یا سخت‌افزار خاصی برای اتصال خط تلفن به سیستم تلفنی نیست. اما سانترال پاناسونیک به دلیل اینکه ماهیت آنالوگ دارد و از پروتکل هماهنگ با خط سیپ به صورت پیش فرض پشتیبانی نمی‎‌کند گاها نیازمند خرید کارت‌های خاص و لایسنس‌هایی است که این لایسنس‌ها و کارت‌ها هزینه‌ای سربار برای مدیر یک کسب‌و‌کار است.

تفاوت VOIP و سانترال

نحوه دسترسی به پنل مدیریت، داخلی و خطوط شهری

تفاوت VOIP و سانترال در نحوه دسترسی به پنل مدیریت، داخلی و خطوط شهری از جمله تفاوت‌هایی است که بسیار مشهود و حائز اهمیت است. اگر شما یک مدیر یا سرپرست در یک شرکت باشید و به دلیل فعالیت‌های سازمانی خود یا سفرهای کاری دائما در محل شرکت نباشید این تفاوت برایتان بسیار محسوس خواهد بود. فرض کنید در یک سفر خارجی هستید و می‌خواهید عملکرد پرسنل خود را مورد ارزیابی قرار دهید، مکالمات ضبط شده را گوش کنید و با استفاده از شماره تلفن شرکت با یکی از مشتریان تماس بگیرید. این قابلیت‌ها به دلیل بستر ارتباطی مرکزتلفن VOIP همیشه و همه‌جا در دسترس است.

اما سانترال آنالوگ پاناسونیک به دلیل بستر ارتباطی کابلی خود امکان دسترسی از خارج از شبکه را به شما نخواهد داد و در زمان استفاده از این سیستم تلفنی امکان استفاده از داخلی، خطوط شهری و ارتباط با پنل مدیریت سانترال در سفر‌ها و به طور کلی خارج از محیط کاری را نخواهید داشت.

امکان شخصی سازی و ایجاد ماژول‌های اختصاصی

با توجه به پیشرفت سیستم‌های ارتباطی به خصوص سیستم‌های تلفنی، یک ارتباط ساده در مرکزتلفن به عنوان تماس ورودی و خروجی دیگر مزیت محسوب نمی‌شود و توقعی بیش از این از یک سیستم تلفن خواهد بود. یکی دیگر از مهم‌ترین تفاوت ویپ و  سانترال امکان شخصی‌سازی و اضافه کردن ماژول‌های اختصاصی است. سانترال پاناسونیک به دلیل بستر ارتباطی آنالوگی که دارد امکان شخصی‌سازی را ندارد. اما در مقابل مرکزتلفن ویپ این امکان را به کسب‌و‌کارها می‌دهد تا هر نیازی که در ذهن خود دارند را با استفاده از برنامه‌نویسی در شرکت خود پیاده‌سازی کنند.

از جمله نرم‌افزارهایی که به عنوان یک ماژول اختصاصی در شرکت‌ها بر روی سیستم تلفن تحت شبکه برنامه نویسی می‌شوند می‌توان به نظرسنجی تلفنی، سیستم رزرواسیون هتل‌ها، نوبت‌دهی بیمارستان و مراکزدرمانی، دفترچه تلفن هوشمند و … اشاره کرد.

مقایسه‌ای از زیرزمین سانترال تا آسمان خراش‌های ویپ !

فاصله تفاوت‌های ویپ و سانترال پاناسونیک مثل فاصله یک زیرزمین تا آسمان خراش‌های پایتخت است! همین‌قدر دور و عجیب. مقایسه این دو مرکزتلفن بعد از یک دهه حضور سیستم تلفن ویپ در بازار ایران و استفاده بسیاری از شرکت‌های کوچک و متوسط تا سازمان‌های چند هزار نفره دولتی ممکن است کمی عجیب برسد. این بررسی‌ تفاوت‌های ویپ با سانترال پاناسونیک را می‌گذاریم بر دوش عدم اطلاع‌رسانی و ناآگاهی مدیران کسب‌و‌کارها و همچنین شرکت‌های ارائه دهنده خدمات سانترال پاناسونیک که طبیعتا نمی‌خواهند بازارشان با همه‌گیری استفاده از مرکزتلفن VOIP کساد شود. اما همانطور که در ابتدای این مقاله اشاره شد، در این عصر ارتباطات، زندگی شخصی و شغلی ما با تکنولوژی‌های نوین گره خورده است و اگر بخواهیم به هر دلیلی برای استفاده از سیستم‌های هوشمند مقاومت نشان دهیم بی‌شک از غافله عقب خواهیم ماند. امیدواریم توانسته باشیم با این مقایسه و بررسی تفاوت ویپ با سانترال پاناسونیک شما را در انتخاب صحیح یک سیستم تلفن یاری کرده باشیم.

ارتباطات بی‌مرز با سیستم تلفن هوشمند ویپ

سیستم تلفن ویپ به نوعی طراحی شده است که توانایی همسو شدن با هر نوع کسب‌و‌کاری را داشته باشد. فرق نمی‌کند که شما یک فروشگاه اینترنتی کوچک دارید یا یک شرکت فروش تجهیزات با صدها پرسنل، مرکزتلفن ویپ با توجه به انعطاف پذیری بالا امکان استفاده با توجه به نیاز دقیق هر کسب‌و‌کار را دارد. نکته قابل توجه در زمان استفاده از یک مرکزتلفن ویپ، نیازسنجی دقیق بر اساس نوع فعالیت شرکت و همچنین ارائه پیشنهادات بر اساس تجربیات مشابه جهت ارتقای کیفیت خدمات است. در ادامه این مقاله قصد داریم به صورت اختصاصی به مزیت‌های پشتیبانی VOIP برای کلینیک و مراکز زیبایی بپردازیم.

مرکزتلفن ویپ چیست و چه مزایایی دارد؟

مرکزتلفن ویپ یک سیستم تلفن هوشمند و توسعه پذیر است که در سال‌های اخیر جایگزین سانترال آنالوگ پاناسونیک شده است. اصطلاح VOIP مخفف کلمه Voice over IP و به معنای انتقال صدا بر روی بستر شبکه داخلی یا اینترنت است. این سیستم تلفنی امکاناتی از جمله تلفن گویا یا منشی دیجیتال، صف تماس، گزارش ریز مکالمات، ارتباط با CRM، ضبط مکالمات تماس، صندوق صوتی و … را در اختیار شما قرار می‌دهد.

با توجه به اینکه ارتباطات مرکزتلفن ویپ بر روی بستر شبکه است، این امکان را به کسب‌و‌کارها می‌دهد که از هر نقطه جغرافیایی به این سیستم تلفن دسترسی داشته باشند و بر حسب نیاز آن را در هر کجا و روی هر نوع سروری به صورت محلی یا بر روی سرورهای مجازی نصب کنند. ارتباط با این سیستم تلفن از طریق آدرس IP صورت می‌گیرد و همانطور که گفته شد امکان دسترسی از هر نقطه جغرافیایی وجود دارد. بنابراین شما به عنوان مدیر یک مرکز زیبایی می‌توانید به گونه‌ای از خدمات ویپ برای کلینیک ها و مراکز زیبایی استفاده کنید که مشاوران شما بتوانند حتی از شهر یا کشورهای دیگر امکان ارائه مشاوره به مشتریان شما را داشته باشند.

مزیت‌های خدمات ویپ برای کلینیک ها و مراکز زیبایی

از قابلیت‌های معمول یک سیستم تلفنی ویپ مثل مدیریت تماس‌های ورودی و خروجی، منشی دیجیتال، صف تماس و … که بگذریم، پیاده‌سازی اختصاصی بر اساس نیاز کلینیک‌ها و مراکز زیبایی می‌تواند قابلیت‌های منحصر به فردی را برای ارتقای سطح کیفیت خدمات آن‌ها داشته باشد. خدمات ویپ برای کلینیک ها و مراکز زیبایی معمولا به نوعی است که بتواند نیازهای بازاریابی، ارتباط با نرم‌افزار مدیریت ارتباط با مشتری، نوبت دهی تلفنی و سیستم هدایت تماس به مشاوران را داشته باشد. مزیت‌های خدمات VOIP برای مراکز زیبایی این امکان را به مدیران این کسب‌و‌کار می‌دهد تا بتوانند ارتباطاتی یکپارچه میان مشاوران و سیستم‌های نرم‌افزاری درون سازمانی داشته باشند. مثلا اگر مشاوران شما در محل شرکت حضور ندارند و به دلایل مختلف در شهر‌ها یا کشوری دیگر ساکن هستند، با استفاده از خدمات ویپ می‌توانید بدون اینکه افراد تماس‌گیرنده متوجه شوند، تماس‌های خود را به سمت این مشاوران هدایت کنید. در ادامه به تفصیل، مزایای خدمات ویپ برای کلینیک ها‌ و مراکز زیبایی را خواهیم گفت.

ویپ برای کلینیک ها

بازاریابی از طریق تماسگیر خودکار

سیستم تماسگیر خودکار یک ماژول نرم‌افزاری است که در کنار سیستم تلفن ویپ امکان برقراری تماس‌های برنامه‌ریزی شده در ساعت، تاریخ خاص با انبوهی از شماره‌های تلفن دارد. از طریق این ماژول نرم‌افزاری امکان برنامه‌ریزی بازاریابی از طریق تماس صوتی را خواهید داشت. هم چنین با استفاده از این ماژول به عنوان خدمات ویپ برای کلینیک‌ ها و مراکز زیبایی امکان اعلام تخفیف‌های مدت‌دار به مشتریان قدیمی را نیز خواهید داشت.

ارتباط مشتری با کارشناسان قبلی

یکی از مهم‌ترین مزایای خدمات ویپ برای کلینیک ها‌ و مراکز زیبایی با توجه به نوع ارائه خدمت که به صورت مشاوره‌های تخصصی است، ارتباط هوشمند فرد تماس‌گیرنده با همان مشاور قبلی است. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که با شرکتی تماس بگیرید و با یکی از اپراتورها مکالمه داشته باشید و پس از اتمام مکالمه مجدد تصمیم به تماس بگیرید. اگر نام او را ندانید ارتباط با همان اپراتور دشوار خواهد بود. در مرکزتلفن ویپ این امکان وجود دارد که در مراکز زیبایی این سیستم به گونه‌ای شخصی‌سازی شود که فرد‌ تماس‌گیرنده در تماس بعدی نیز به همان مشاور اول وصل و مکالمه داشته باشد.

پاپ‌آپ تلفنی، یکی از امکانات کاربردی VOIP برای مراکز زیبایی

سیستم پاپ‌آپ تلفنی یکی از ماژول‌های پرکاربرد در همه کسب‌و‌کارها است که از این ماژول نیز می‌توان به عنوان خدمات VOIP برای مراکز زیبایی نام برد. نحوه عملکرد این ماژول به اینصورت است که در لحظه تماس ورودی روی مانیتور مشاور، صفحه‌ای به صورت اتوماتیک باز می‌شود و اطلاعات و سابقه مشتری را نشان می‌دهد. در واقع اگر از پیش اطلاعات مشتری وارد سیستم شده باشد پیش از پاسخگویی، مشاور می‌داند که چه کسی با چه سابقه‌ای پشت خط است. همچنین در صورتی که اولین تماس باشد همان صفحه باز می‌شود تا مشاور بتواند در همان لحظه اطلاعات فرد را وارد سیستم کند.

ارتباط یکپارچه مرکزتلفن ویپ با CRM

نرم‌افزار CRM یا مدیریت ارتباط با مشتری یکی از کلیدی‌ترین نرم‌افزارهایی است که هر کسب‌و‌کار در هر مقیاسی به آن نیاز دارد. زمانی که از خدمات ویپ برای کلینیک ها و مراکز زیبایی در مجموعه خود استفاده می‌کنید، این امکان برای شما وجود دارد تا بتوانید بهترین CRM خود را با مرکزتلفن ویپ یکپارچه کنید. یکپارچگی این دو نرم‌افزار در نهایت باعث افزایش کیفیت خدمات در یک مرکز زیبایی خواهد شد.

سیستم نظرسنجی مکالمات

اولین و مهم‌ترین نقطه ارتباط در کلینیک‌ها و مراکز زیبایی، ارتباط با اپراتور یا مشاورین مجموعه است. در این بخش کیفیت پاسخگویی اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا این مکالمه قرار است به یک جلسه و ویزیت حضوری منجر شود بنابراین مکالمه بسیار مهمی برای این مجموعه‌ها خواهد بود. اطلاع از کیفیت پاسخگویی مشاورین به شما این امکان را می‌دهد تا ارزیابی مناسبی از تک تک مشاوران داشته باشید و طبق نظر افراد تماس‌گیرنده نواقص را رفع و کیفیت خدمات را افزایش دهید.

VOIP برای مراکز زیبایی

سیستم نوبت دهی هوشمند

سیستم نوبت‌دهی تلفنی این امکان را در اختیار کلینیک‌ها و مراکز زیبایی قرار می‌دهد تا بتوانند به صورت تلفنی به مشتریان بر اساس نیاز و مشکل خود در تاریخ و ساعت مورد نظر نوبت ویزیت بدهند. سیستم نوبت‌دهی تلفنی باعث می‌شود که اپراتور شما بتواند به وظایف دیگر خود با انرژی و وقت بیشتری رسیدگی کند و تمام نوبت‌ها به صورت هوشمند در یک سیستم ثبت شوند.

دسترسی مدیران به گزارشات تماس، داخلی و شماره تلفن ‌ها در خارج از شرکت

از دیگر مزایای خدمات ویپ برای کلینیک ها‌ و مراکز زیبایی دسترسی آسان به تمام سرویس‌ها و پنل مدیریتی سیستم تلفن ویپ است. فرض کنید مدیر یک مرکز زیبایی به دلیل سفرهای زیاد اغلب اوقات در محل شرکت حضور ندارد و نیاز به دسترسی به پنل مدیریت مرکزتلفن ویپ برای اطلاع از نحوه پاسخگویی و مشاوره و همچنین استفاده از شماره‌ تلفن شرکت دارد. با توجه به اینکه ارتباطات مرکزتلفن VOIP بر روی بستر شبکه منتقل می‌شود، بنابراین این امکان وجود دارد که از طریق آدرس IP از هر نقطه جغرافیایی با این سیستم ارتباط برقرار شود.

همین حالا با ما تماس بگیرید

با توجه به مطالب ذکر شده، چنانچه نیاز به مشاوره دارید ، همکاران ما با اشتیاق فراوان منتظر پاسخ گویی به شما عزیزان هستند.

کافیست فقط با ما تماس بگیرید : ۷۴۳۲۷-۰۲۱

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  آمار سایت
 • کل مطالب : 32
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 1
 • آی پی دیروز : 0
 • بازدید امروز : 28
 • باردید دیروز : 1
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 30
 • بازدید ماه : 53
 • بازدید سال : 265
 • بازدید کلی : 265